Шаран як приклад: тренер Олександрії відмінно використовує заміни

Шаран как пример: тренер Александрии отлично использует замены

SPORTARENA.com

Результат матчу з Сент-Етьєном зумовили зміни, внесені тренером Олександрії. Sport Arena – про те, хто з команд УПЛ отримує користь від джокерів.

Юрій Мазниченко

З українських клубів-донецький “Шахтар” і Олександрія результативніше всіх вносять зміни по ходу матчів чемпіонату України та єврокубків в сезоні 2019/2020 років. Саме чемпіон та бронзовий призер минулого сезону найчастіше випускають на поле джокерів, які асистують, забивають і приносять своїм колективам очки.

Навіщо потрібні заміни?

Заміна – технічна процедура, здатних вплинути на підсумковий результат у футболі. І з еволюцією футболу – підвищенням командних швидкостей і збільшенням кількості матчів – грамотно проведені заміни стають одним з основних тренерських методів у боротьбі за результат.

Що ми знаємо про заміни? Найчастіше (у 40% випадків) півзахисники змінюють півзахисників, заміни гравців оборони трапляються найрідше, а більшість перестановок на полі відбуваються після перерви. Згідно зі статистичними даними з топ-5 європейських чемпіонатів, в середньому за гру перша заміна відбувається між 56-й і 66-й хвилиною, друга – між 66-й і 80-й, а третя – в останні десять хвилин поєдинку.

Першопричина проведення заміни у футболі – втома і поступове зниження функціональних кондицій гравця, внаслідок чого падає його коефіцієнт корисних дій на полі. У розпалі матчу пара свіжих ніг може створити різницю у час, що залишився до фінального свистка. Ще одна причина — незадовільна гра футболіста, який випадає з загальнокомандного малюнка або не виконує тренерський план на гру.

Команди частіше забивають на фінальному етапі гри

Поглянемо на статистику забитих м’ячів у найсильніших лігах Європи у поточному сезоні. Близько 40% усіх голів забиваються з 61-ї по 90-у хвилину, причому найбільша частка припадає на відрізок з 75-ї хвилини і фінальний свисток – від 20 до 25% в залежності від турніру (від 20% у Серії А до 25% в Прикладі і Бундеслізі)

У Лізі чемпіонів команди частіше забивають саме у другому таймі – 57% забитих голів відбулися після перерви. І 53 з 207 голів, тобто чверть всіх точних ударів, припадали на останні 15 хвилин матчів.

Шахтар успішний в ЛЧ, Олександрія — в чемпіонаті і ЛЕ

Безпосередній вплив на вищевказані цифри має факт освіження гри з допомогою замін. І найяскравіший приклад якісних кадрових посилень після чотирьох турів в єврокубках демонструє донецький Шахтар. У трьох з чотирьох ігор, не враховуючи безнадійно програного харківського протистояння з “Манчестер Сіті”, Гірники видобували результат в ендшпілі. Причому за допомогою виконавців, які вийшли на поле по ходу гри. На Сан Сіро три очки в скарбничку Шахтаря поклали Соломон і Додо. Той же Додо звів домашній матч з хорватським “Динамо” до нічиєї, а на восьмій компенсованій хвилині до матчу в Загребі вперше в сезоні вийшов на поле Тітці реалізував пенальті і врятував донецький клуб від поразки.

У чемпіонаті України гравці Шахтаря також у чотирьох випадках робили результат, виходячи в гру з лавки запасних. Но, в основному, це відбувалося в матчах, де інтригою на той момент вже і не пахло – з Маріуполем і Ворсклою будинку, а також з Олександрією і Карпатами на виїзді.

У нинішньому розіграші Прем’єр-ліги лише Олександрія перевершує Шахтар в цьому параметрі. У п’яти матчах Володимиру Шарану вдавалося проводити результативні заміни: будинки з Дніпром-1 і Маріуполем, а також на виїзді з Маріуполем, Колосом і Львовом. У трьох з них результативні дії джокерів приносили Олександрії три очки.

У Лізі Європи показовим став матч з Сент-Етьєном, коли вийшли на заміну Безбородько і Задерака врятували для команди Шарана нічию.

Дивіться також: Фантастичний гол Задераки у ворота Сент-Етьєна, який приніс нічию Олександрії

На третьому місці за якістю замін –Динамо. Кияни подібним чином домагалися успіхів в домашніх іграх з Карпатами та Львовом, а також у виїзній зустрічі з Колосом. Але в Лізі Європи у столичного клубу не було достатніх аргументів для посилення гри за допомогою кадрового резерву.

На даний момент в УПЛ залишився один клуб, у складі якого після 13-ти турів чемпіонату немає жодного гравця, який вийшов на заміну і відзначився результативними діями – Карпати.

Вгадали з замінами. Але що не так?

Сучасний футбол – це не тільки про заміни з-за втоми гравців або «по позиції» з метою освіжити гру, а ще й індикатор зміни плану на матч.

Можна було б захоплюватися тренерськими якостями Луїша Каштру, Володимира Шарана або Олексія Михайличенка робити результативні заміни, але найчастіше в матчах з підвищеною інтенсивністю гри це є контрзаходом несработавшему плану на матч.

Девід Селлі і Кріс Андерсон у своїй книзі «Гра чисел: чому все, що ви знаєте про футбол, невірно» пояснюють, який фактор є вирішальним при виборі хронологічної точки по ходу матчу і гравця, якому уготована доля вийти на заміну. І самим головним подразником вважається рахунок на табло.

Дослідивши масив даних, вони прийшли до висновку, що якщо команда поступається в підсумку у другому таймі, то для підтримання достатнього ігрового тонусу тренер повинен керуватися правилом «58-73-79». Ці цифри – хвилини, під час яких на полі повинні з’являтися свіжі гравці, здатні підсилити гру. Коротше кажучи, якщо гра не складається, потрібно втручатися і робити своєчасні заміни.

Часто тренери в умовах неприйнятного рахунку на табло займають вичікувальну позицію, не здійснюючи замін мало не до вирішальних миттєвостей гри.

Візьмемо, наприклад, останній матч “Шахтаря” в Лізі чемпіоном з загребським Динамо. Український клуб тактично поступався суперникам більшу частину ігрового часу після першого пропущеного м’яча, але перша заміна відбулася лише за п’ять хвилин до кінця основного часу – вже за рахунку 1:3.

Шахтар відскочив, але в більшості випадків фізично виснаженою команді, навіть на догоду збереженню структури гри, не вистачає енергії і психологічної стійкості для здійснення камбека.

У домашньому матчі з Копенгагеном Динамо пропустило швидкий гол, і план на гру був порушений, а іншого, по всій видимості, не знайшлося. Гості провели ударну першу 45-хвилинку, заслужено ведучи в рахунку, і пропустили лише після стандартного положення на початку другого тайму. В умовах дефіциту якості командної гри тренерський штаб Динамо спромігся лише на одну заміну в кінцівці поєдинку, віддавши перевагу синиці в руці журавлю в небі.

Українські клуби часто недооцінюють роль замін. У першому таймі вони найчастіше відбуваються з причини травм, а після відпочинку — по позиціях, що означає непохитне дотримання обраного одному-єдиному плану гри. Часом тренери посилаються на те, що лава запасних у виконавчій майстерності не відповідає стартовим одинадцяти.

А УЄФА, тим часом, ще з сезону 2018/2019 затвердив можливість проведення четвертої заміни в додатковий час на всіх своїх турнірах – Лізі чемпіонів, Лізі Європи, Суперкубку Європи, Лізі Націй, а також чемпіонаті Європи 2020 року. І дав цим прямий сигнал: підсумковий результат визначає не стартовий склад або початковий план на гру, а тренерська гнучкість і своєчасна реакція на події на полі. У першу чергу, з допомогою замін.