Попередження: Срна, 43, Кучер, 55 – Ткачук, 61, Мартинюк, 84, Мілошевіч, 88.

«Шахтар» (Донецьк) – «Карпати» (Львів) – 2:1

• Простріли (навіси): 17 (2) – 6 (2)
  • Офсайди: 1 (1) – 0 (0)
  • Порушення правил: 20 (12) – 18 (3)

* – показники першого тайму

У центральному матчі третього туру Прем’єр-ліги проти чинного володаря титулу донецького «Шахтаря» «Карпати» на «Донбас-Арені» у першому таймі мали помітну перевагу і саме вони відкрили рахунок, але по перерві пропустили двічі і в підсумку поступилися з мінімальним рахунком 1:2.

Після невдалих двох матчів на старті нового сезону, оптимізму вболівальникам «Карпат» додав той факт, що керівництву клубу вдалося нарешті вирішити всі питання по продовженню оренди одного з лідерів команди Артема Федецького. Відсутність 44-го номера на полі в іграх проти «Іллічівця» та «Чорноморця» перш за все давалася взнаки в психологічному плані. Було помітно, що «зелено-білим» бракує гравця, який своїми активними діями і власним прикладом здатен завести команду, змусити партнерів у критичний момент матчу зіграти через «не можу» або «не фартить», зрештою компенсувати певну нестачу майстерності невгамовною жагою боротьби та величезним бажанням досягти перемоги.

Втім, перед грою проти чинного чемпіона і володаря Кубка країни карпатівці зазнали і відчутної втрати. На одному з останніх тренувань стався рецидив старої травми в іншого лідера команди, креативного хавбека Олега Голодюка. Але тренерський штаб знайшов йому заміну – на поле вперше після піврічної оренди у німецькому «Шальке» вийшов бразилець Даніло Авелар. І треба сказати, що хлопець відіграв дуже продуктивно. І справа далеко не лише в тому, що саме він забив перший гол у матчі. Причому зробив це насправді по-дорослому: Ігор Худоб’як подав корнер з лівого флангу атаки нашої команди і Авелар, вистрибнувши вище всіх і вигравши в такий спосіб боротьбу на другому поверсі у далеко не дрібних захисників «Шахтаря», головою потужно пробив у дальній кут воріт – 1:0. Як зізнався в післяматчевому флеш-інтерв’ю кіпер господарів Олександр Рибка, шанси врятувати свою нову команду від голу в тому моменті були у нього практично рівні «0».

Трапилося це на 38-й хвилині матчу. А що найприємніше було в тій ситуації, так це усвідомлення того, що на гол і на те, щоб піти на відпочинок за рахунку 1:0 на свою користь, «Карпати» заслужили на всі сто відсотків.

Напевно всі, хто бачив гру, погодяться, що перші 45 хвилин господарями на полі були не підопічні Мірчі Луческу, а карпатівці. Упродовж всього тайму на обличчях гравців та тренерів «Шахтаря» було помітно здивування і розгубленість – що це відбувається і, найголовніше, що робити і як грати далі…

Навряд чи зі сторони гравців донецької команди була недооцінка суперника, на яку на післяматчевій прес-конференції натякав Мірча Луческу. Адже гірники чудово знають, на що саме здатна команда Олега Кононова. Більше того, в силі «Карпат» вони мали нагоду двічі переконатися на власній шкурі упродовж нинішнього року, коли спочатку на престижному турнірі в Іспанії, а згодом і матчі Прем’єр-ліги у Львові поступилися «зелено-білим» з однаковим рахунком 0:1.

Напевно правильніше буде говорити, що Олег Кононов обрав більш правильну тактику на гру, а його підопічні у першому таймі виконали установку свого тренера якщо й не всі 100 відсотків, то на 95 точно. Причому стосується це дій як у нападі, так і в обороні. Про надійність гри у захисті в першому таймі свідчить найкраще той факт, що лише перед самим свистком на перерву господарі нарешті отримали нагоду пробити по воротах гостей з меж карного майданчика, але Генріх Мхітарян, обігравши Артема Федецького, не влучив у рамку. А кіперу «Карпат» Мартіну Богатінову демонструвати свою майстерність довелося лише одного разу, коли Вілліан звичним для себе фінтом змістився з лівого флангу ближче до середини і потужно пробив. Втім, хоча удар був насправді дуже сильним, прийшовся він прямо у кіпера, який впевнено з ним впорався. Небезпечно бразилець пробив і в середині тайму, намагаючись обвідним ударом вразити дальню «шістку», але круглий пройшов поруч зі стійкою.

Натомість в Олександра Рибки в першому таймі роботи було значно більше. І по-справжньому увійти в гру йому довелося вже на 3-й хвилині матчу. Даніло Авелар здорово закинув круглого у карний майданчик на Сергія Зеньова. Естонський форвард «Карпат» прийняв м’яча і другим дотиком з гострого кута потужно пробив – Рибка відбив на кутовий. Мав дві нагоди відзначитися і Лукас. Однак в першому випадку, вискакуючи практично сам-на-сам з воротарем, він не став бити правою, а намагався підлаштувати м’яча під робочу ліву і в результаті Даріо Срна встиг вибити круглого на кутовий. А в другому епізоді удар Лукаса з лівого кута воротарського майданчика зумів парирувати Олександр Рибка.

Свідченням того, що в першому таймі карпатівці перегравали свого суперника за всіма компонентами футболу, є й статистика фолів. За 45 хвилин «зелено-білі» самі порушили правила лише тричі. А от «помаранчево-чорних» вони змусили сфолити 12 разів. Особливо в цьому плані «відзначився» капітан господарів Даріо Срна. Причому він не тільки частенько порушував правила, а й чи не після кожної зупинки гри доводив арбітру, що той приймає неправильні рішення. Зрештою свій «гірчичник» від Сергія Бойка хорват отримав. Хоча, коли проаналізувати те, як арбітр карав жовтими карточками карпатівців, то Срна ще до перерви мав залишити поле. Але суддя на такий радикальний крок не наважився.

Не наважився він і на те, щоб на 84-й хвилині призначити стовідсотковий пенальті у ворота «Шахтаря». Ярослав Мартинюк, який лише п’ять хвилин перед тим вийшов на заміну, виконав діагональний простріл зліва і м’яч влучив у руку Олександру Кучеру. Якби не рука захисника господарів, то пас дійшов би до Лукаса, який був на лінії воротарського майданчика. В тому, що суддя, не вказавши на точку, помилився, окрім причетних до «Шахтаря» осіб, не сумнівається ніхто. Більше того, суддя не лише не призначив пенальті, а ще й показав жовту картку Ярославу Мартинюку, який обурився подібним рішенням служителя Феміди.

Після гри дехто говорив, що згодом Бойко не поставив пенальті й у ворота «Карпат». Так воно й було: за фол Артема Федецького напевно треба було призначати 11-метровий. Але є один нюанс: якби арбітр поставив пенальті у ворота «Шахтаря», а «Карпати» його реалізували, то рахунок став би 2:2 і до кінця гри залишалося б менше десяти хвилин. Але свисток арбітра промовчав і «зелено-білі» змушені були й далі ризикувати, оголяючи при цьому свої тили, що давало донеччанам простір для проведення контратак, в одній з яких AF-44 якраз і порушив правила. Тому висновок напрошується простий – як не крути, а суддя помилився на користь «Шахтаря».

Однак причина поразки «Карпат» криється не лише в помилці судді. Головним чинником того, що після перерви підопічні Олега Кононова не змогли й надалі контролювати гру є дисбаланс у рівні готовності гравців. Справа в тому, що в команді з’явилося кілька новачків, які наразі перебувають не в найкращих своїх кондиціях. Та й той же Артем Федецький не мав ігрової практики у попередніх турах, а ніяке тренування не замінить участь в офіційній грі. Тому й виходить, що доки сили є у всіх футболістів, команда демонструє якісну гру і повністю переграє суперника. А от коли через втому деякі гравці починають випадати з гри, з’являються проблеми. Саме ось цей дисбаланс і не дозволяє наразі перемагати.

Однак головне, що в команди є гра. А фізичні кондиції окремих виконавців тренери найближчим часом підтягнуть. У цьому немає жодних сумнівів. Будемо сподіватися, що вже у четвер «Карпати» нарешті здобудуть свою першу перемогу у новому сезоні. А вигравати в ірландського «Сент-Патрікса» треба обов’язково. Причому зробити це бажано з якомога більшим рахунком, аби на гру-відповідь у Дублін летіти з спокійною душею і не витрачати там зайвих сил – як фізичних, так і психологічних.