34 роки тому Сенна виграв свій перший Гран Прі

21 квітня 1985 року Айртон Сенна відкрив рахунок перемог у Формулі-1, вигравши Гран Прі Португалії за кермом машини Lotus 97T. Потім він здобуде ще 40 перемог, і кожна так чи інакше увійде в історію, але зрозуміло, що перша має особливе значення.

В той день в Ешторілі було холодно і сиро, і деякі учасники Гран При, наприклад, Патрік Тамбе, який виступав за Renault і який фінішував 3-м, охарактеризував його ємко: «Гонка була сущим кошмаром. Дощ періщив зі старту і до фінішу, скрізь було повно води, хмари висіли низько, і видимість була огидна. Вижити могли тільки найсильніші».

Навіть чемпіонам світу, таким як Ален Прост і Кеке Росберг, не вдалося дістатися до фінішу, але Сенна продемонстрував справжнє майстерність пілотування на мокрому асфальті, хоча це була тільки його 17-я гонка в Ф1, а за Lotus – взагалі друга.

Мало того, що Айртон побачив картатий прапор на хвилину раніше найближчого переслідувача, гонщика Ferrari Мікеле Альборето, але також лідирував впродовж всієї дистанції, показав кращий коло і стартував з поула, напередодні вигравши свою першу кваліфікацію.

Гоночним інженером бразильця тоді був Стів Хэллам, згодом перейшов до McLaren і пропрацював там до 2008 року. Ось як він згадує події 34-річної давності:

«Щоб виграти в таких умовах, потрібен винятковий талант. Можна сказати, що в тій гонці брали участь 20 виключно талановитих пілотів, але багато хто не впоралися, а він впорався. І здобув переконливу перемогу.

Він робив те, що роблять всі хороші гонщики: шукав місця, де є зчеплення з асфальтом. На мокрій трасі це необов’язково подсыхающая траєкторія. Йому завжди вдавалося коректувати траєкторію, відчувати машину і знаходити зчеплення. Ця його здатність у поєднанні з філігранною технікою пілотування дозволила йому надалі стати гонщиком, який буквально знищив всіх інших».

Погода погіршувалася, але Сенна, чудово стартував з поула, продовжував нарощувати перевагу, і після 30 кіл він лідирував вже з 30-секундним відривом. Головний конструктор Lotus Жерар Дюкаруж навіть запропонував йому зменшити темп.

«У той час ми завжди нервували, думаючи, коштував втручатися в його роботу, – визнав Хэллам. – Але поступово ми знайомилися з ним все ближче, і Айртон пояснив нам, що зазвичай він знаходить певний ритм, а коли ми просимо його зменшити швидкість або просто стримати темп, це, з його точки зору, більш ризиковано, ніж дозволити йому їхати в його ритмі.

Після гонки він сказав: “Я пілотував не ідеально, була пара моментів, коли я думав, що вилечу з траси”. На дальній частині траси був извив, який треба долати на 4-й або 5-й передачі, і він сказав, що проходив його практично в ковзанні, побоюючись, що все зіпсує. Але це в основному із-за того, що на асфальті було дуже багато води».

Коли Сенна здобув перемогу, Ferrari Альборето перетнула лінію фініші лише через хвилину і майже три секунди, а решту Айртон випередив на коло і більше. До речі, з 26 учасників перегонів класифіковані були лише дев’ять.

«Ми відлітали в той же вечір, – додав Хэллам. – Це був один з тих випадків, коли нам хотілося залишитися і насолодитися моментом, але погода була дуже дощова. Пакувати обладнання було не так вже весело – ми просто хотіли прибрати його у вантажівку, лише сподіваючись, що не всі відвологло.

У Ешторіл ми прилетіли з Бразилії, так що машини не встигли побувати на базі. Було якось не дуже святково, але таке буває, якщо ви повертаєтеся додому відразу після перемоги в гонці. Ми просто хотіли скоріше дістатися до аеропорту і відправитися додому».

Хэллам пропрацював з Сінної три роки в Lotus, а потім перейшов до McLaren і їх співробітництво продовжилося, але та перша перемога займає особливе місце в його пам’яті: «Однозначно, було відчуття, ніби щось починається. По-моєму, наступна гонка проходила в Імолі, де він знову виграв поул, і ми знову сказали: “Ось це так!”…»