Львівський вклад в українські перемоги

Олімпійська Україна сподівається у Пекіні на борців вільного стилю, особливо на дівчат-львів’янок. Чемпіонат Європи з боротьби, що завершився у Фінляндії, дозволяє з оптимізмом дивитися в уже зовсім недалеке олімпійське майбутнє. Принаймні, результати, які показали українські борці на європейській першості, налаштовують на думки, що без нагород на Олімпійських іграх у цьому виді програми ми не залишимося. Приємно і те, що львівська делегація цілком обґрунтовано може сподіватися на приїзд до нашого міста з Пекіна бодай однієї борецької медаль.

Подвиг Мар’яни

Парадокс, але львівські дівчата-борці завоювали у Фінляндії дві золоті медалі, тоді як Україна – лише одну. Як таке могло трапитися? Все просто. Річ у тім, що "золото" у ваговій категорії до 48 кг виборола львів’янка Марія Стадник, яка не так давно відмовилася виступати за честь українського прапора, перейшовши під знамена Азербайджану. Тому й можемо говорити, що Львову ця медаль дісталася, а от Україні – ні, що, звісно, вкрай сумно. Адже це вже не перший приклад, коли в пошуках кращої долі талановиті українські спортсмени вирішують змінити "прописку", а українське спортивне керівництво і пальцем не поворухне, щоб їх втримати.

Загалом медалістками чемпіонату Європи стали п’ятеро українок: одна отримала титул чемпіонки Європи, а чотири інші – бронзові медалі. Так, найкращою борцем континенту у вазі до 67 кг стала львів’янка Мар’яна Квятковська, а бронзові нагороди здобули львів’янки Олександра Когут-Бавдик (до 48 кг), Юлія Благиня (до 51 кг) та Наталія Синишин (до 59 кг). Ще одну медаль ("бронзу") виграла донеччанка Тетяна Лазарєва у ваговій категорії до 55 кг.

Перемога Мар’яни Квятковської є особливо приємною, якщо зважити на те, що цю спортсменку на чемпіонаті Європи ми могли взагалі не побачити, адже вона в останній момент замінила в команді екс-чемпіонку світу Катерину Бурмистрову. У підсумку Мар’яна добралася до фіналу, де зустрічалася з відомою росіянкою Наталією Куксиною і в драматичній сутичці перемогла її. Після фіналу на очах українки бриніли сльози радості, а росіянка ридала від розпачу. "Ви бачите, як мені зараз погано на душі, – схлипуючи, сказала Наталія Куксина. – Потрібно використовувати кожен шанс, який дає життя, інакше може бути пізно. Не можна нічого відкладати, розраховувати встигнути потім. Бронзова медаль чемпіонату світу минулого року в мене є, і я так хотіла додати до неї європейське "золото"! Хвилювання ні при чім, увесь турнір я пройшла спокійно. Не було жодних проблем на шляху до фіналу. Та й у вирішальній сутичці з українкою все йшло за планом. Я обидва періоди вела в рахунку, під самий кінець починала проводити прийом, який за всіма ознаками мав був бути "моїм", і… припустилася дитячої помилки. Українка провела контрприйом і отримала два бали, які повинні були бути моїми. Я просто шокована!"

Тож виступ українських жінок-борців на чемпіонаті Європи можна оцінити як успішний. Причому слід додати, що участі у цих змаганнях не брала Ірина Мерлені, яка вже набула оптимальної спортивної форми і, на думку фахівців, може ще раз гучно заявити про себе всьому світу.

"Греко-римляни" – без ліцензій

Трохи слабше виступили наші борці вільного стилю. Однак і тут ми не залишилися без чемпіона Європи – ним став Василь Федоришин (вагова категорія до 60 кг), для якого це вже третє "золото" чемпіонатів Європи. Ще одну медаль – "срібну" – у скарбничку нашої збірної поклав Георгій Тібілов (категорія до 96 кг).

Назвати такий результат наших борців поганим, звісно, язик не повернеться. Але з огляду на те, що головним завданням нашої команди на чемпіонаті Європи було здобути олімпійські ліцензії у трьох вагових категоріях – 55, 60 і 84 кг, а вдалося лише в одній (до 60 кг), то ідеальним цей виступ теж не є. Тепер завдання здобуття олімпійських ліцензій борці вирішуватимуть на турнірі у Швейцарії.

Ще гірша справа з олімпійськими ліцензіями у борців греко-римського стилю. Адже їм не вдалося на чемпіонаті Європи здобути жодної з них. Хоча золота медаль і тут у нас є – її у ваговій категорії до 66 кг здобув Армен Варданян, який у фіналі переміг румуна Іона Панаїта. Однак саме у цій ваговій категорії у греко-римських борців олімпійська ліцензія вже була. Таким чином Армен уже вдруге у своїй кар’єрі став чемпіоном Європи. Щоправда, переоцінювати цей успіх не варто, адже у Фінляндії не змагалися сильні суперники – чемпіон світу і Олімпійських ігор азербайджанець Фарід Мансуров і минулорічний чемпіон Європи болгарин Ніколас Ґерґов.

Тепер у борців греко-римського стилю залишилося лише два шанси здобути олімпійські ліцензії. Спершу вони зможуть їх завоювати на турнірі в Римі з 9 по 11 травня, а потім із 23 по 25 травня відбудеться ще один кваліфікаційний турнір – у Сербії.

Якщо ж підбивати загальні підсумки цьогорічного чемпіонату Європи для українських борців, то справді класно виступили наші жінки, посівши друге загальнокомандне місце і лише на два очки відставши від росіянок. А чоловіки – борці як вільного стилю, так і греко-римського – посіли шості сходинки у командних рейтингах.