Тріумф львівських борчинь у Тампере

Тріумфом львівської школи жіночої боротьби завершився чемпіонат Європи у фінському Тампере. У другому за кількістю населення місті “Суомі” львів’янки здобули дві золоті та три бронзові медалі. Із такими здобутками Львів впевнено міг конкурувати зі світовими лідерами боротьби – росіянками, шведками та болгарками. Парадоксально, але це навіть більше, аніж загальний здобуток збірної України. А  загалом українки здобули у Тампере золоту та чотири бронзові медалі.

borba.jpgЧемпіонками Європи стали Марія Стадник (вага до 48 кг), яка, щоправда, тепер представляє Азербайджан, та Мар’яна Кв’ятковська (до 67 кг). Бронзові нагороди здобули Олександра Когут-Бавдик (до 48 кг), Юлія Благиня (до 51 кг), та Наталія Синишин (до 59 кг)

У перший день борчині змагалися за медалі в неолімпійських вагових категоріях – 51, 59 та 67 кг.

У вазі до 48 кг 21-річній львів’янці Олександрі Когут-Бавдик випав дуже несприятливий жереб. Якщо у першій сутичці вона ще зуміла перемогти одну з найголовніших своїх конкуренток росіянку Марину Шишкіну, то в другій – програла своїй колишній співвітчизниці, а тепер азербайджанці Марії Стадник.
Стадник , вихованка Ореста Скобельського, вибула з боротьби гречанку Фані Псатху, а у фіналі виграла у сильної француженки Ванесси Бубрієм. Відтак, уроджениця села Пісочного вдруге в своєму житті підкорила європейський п’єдестал, хоча одну золоту медаль у неї відібрали через дискваліфікацію через наявність в організмі допінгу.

А Леся Когут боролася за бронзову медаль у втішному турнірі. Спершу львів’янка, вихованка Андрія Півстуна, здолала Крістіну Ралуцу Кроітору, а потім виграла у вже згадуваної Псатхи.

Успіхи українок Когут та Стадник дозволив вибити з боротьби за олімпійську путівку борчиню з Росії. Старший тренер жіночої збірної Росії Валерій Онопко був розчарований: «Головним завданням жіночої збірної Росії на чемпіонаті Європи було завоювати дві олімпійські ліцензії у вагових категоріях до 48 і 63 кг, — нагадав Валерій Онопко. – У вазі до 48 кг на цей раз ми вже точно ліцензію не отримаємо – Марина Шишкіна не змогла поборотися навіть за третє місце, а ліцензії дістануться лише переможцям турніру. Я знаю Марину уже майже 10 років. Увесь цей час вона була міцним середняком, але не лідером. Пояснити її сьогоднішню поразку не важко – українка Олександра Когут об’єктивно сильніша. Це якраз той випадок, коли людина хоче, але не може".

У вазі до 51 кг 19-річна львів’янка Юлія Благиня (тренер Олег Сазонов) в останню хвилину замінила в команді олімпійську чемпіонку Ірину Микульчин-Мерлені. Юля з честю підтримала реноме львівської школи боротьби. Спершу вона перемогла турчанку Ділек Атакол, а потім поступилась сильній шведці Софії Матссон, майбутній віце-чемпіонці Європи. У додатковому турнірі за “бронзу” Благиня виграла у відомої іспанки Марії дель Серрано, а потім виявилась сильнішою за румунку Естеру Добре.

Донеччанка Тетяна Лазарєва у категорії до 55 кг виграла у португалки Ани Перейри, а потім програла титулованій росінці Наташі Гольц, майбутній чемпіонці. У боротьбі за третє місце Лазарєва здолала норвежку Гудрун Хойє та та шведку Йоханну Матссон.

У вазі жо 59 кг бронзову медаль здобула 22-річна уродженка шахтарської Соснівки Наталія Синишин. Вже у першому поєдинку Наталія програла майбутній віце-чемпіонці Ельвірі Мурсаловій із Азербайджану. Але у додатковому турнірі  Синишин, яку тренує Олег Сазонов, перемогла польку Агату П’єтржук та білоруску Тетяну Бохан.

У вазі до 63 кг за крок від медалі зупинилась досвідчена запоріжанка Оксана Шалікова. Шалікова вже у стартовій сутичці склала зброю перед майбутньою чемпіонкою континенту з Росії Альоною Карташовою, але в додатковому турнірі виграла в румунки Б’янки Янколовичі та швейцарки Катрін Стінгелін. У лише в поєдинку за третє місце українка поступилась польці Моніці Рогєнь.

Про тріумф 20-річної Мар’яни Кв’ятковської (Івано-Франківськ-Львів) у вазі до 67 кг ми уже повідомляли. Цікаво, що Мар’яна лише в останню хвилину замінила в команді екс-чемпіонку світу Катерину Бурмистрову. У фіналі Кв’ятковська виграла у росіянки Наталії Куксиної.

Поразку росіянки прокоментував головний тренер збірної Росії, олімпійський чемпіон 1980 року Сергій Бєлоглазов. (Цікаво, що на Олімпіаді-1980 брати Сергій та Анатолій Бєлоглазови представляли Київ.): “Дівчатам бракує школи, – заявив Сергій Бєлоглазов. – Це головна причина грубих помилок, яких вони припускаються доволі часто під час ключових хвилин сутичок. Наталія Куксина у вазі до 67 кг програла сьогодні уже майже виграну зустріч. Не розумію, як так можна було двічі попастися на контратаках за лічені секунди до кінця сутички?! Причому я з нею сьогодні спеціально розбирав цей варіант, оскільки його часто використовує українка Кв’ятковська. Говорив, показував, а що толку?! У результаті ми на рівному місці отримали срібну медаль замість золотої…

А сама Наталія Куксина не приховувала своїх сліз: «Ви бачите, як мені зараз погано на душі, – сказала Наталія Куксина, яка плакала. – Говорите, не турбуватися? Мій досвід свідчить, що потрібно використовувати кожен шанс, який дає життя, інакше може бути пізно. Не можна нічого відкладати, з розрахунком встигнути потім. Бронзова медаль чемпіонату світу минулого року у мене є, і я так хотіла додати до неї європейське золото! Хвилювання ні при чому, увесь турнір я пройшла спокійно. Не було жодних проблем на шляху до фіналу. Та і у вирішальній сутичці з українкою все йшло за планом. Я обидва періоди вела в рахунку, під самий кінець починала проводити прийом, який за усіма ознаками мав був бути «моїм» і… припустилася дитячої помилки. Українка робила контрприйом і отримала два бали, які повинні були бути моїми. Напевно, підвели прогалини в техніці, усе-таки професійно боротьбою я займаюся менше чотирьох років. Прикро – це м’яко сказати. Я просто в шоці…"

У найважчій ваговій категорії – до 72 кг – досвідчена сумчанка Світлана Саєнко так і не добралася до бронзової медалі. Саєнко вже у першій сутичці програла майбутній срібній призерці – росіянці Гузель Манюровій. А у “втішному” турнір спершу виграла у білоруски Ірини Циркевич, але у боротьбі за “бронзу” програла німкені Ані Цетцле. Чемпіонкою Європи тут стала болгарка Станка Златєва.